Results: 2023

Position Bib Athlete Name Gender Category Club Start Finish Chip Time Gun Time Time Difference
1 201 Cameron Milne Male CENTRAL AC 0:39:07
2 298 Fergus Donnelly Male Shettleston Harriers 0:40:52
3 245 David Scott Male KINROSS ROAD RUNNERS 0:43:28
4 27 martin fillingham Male Saltaire Striders 0:43:44
5 3683 Shaun Silander Male Epsom & Ewell Harriers 0:44:29
6 92 Jennifer Wetton Female Central Athletics Club 0:45:12
7 52 Duncan Chedburn Male 0:45:23
8 234 Andrew Potts Male 0:46:41
9 25 Martin Abercromby Male 0:47:12
10 65 Kevin Amos Male 0:47:22
11 240 Domhnall Barden Male 0:48:20
12 287 Euan Andrews Male Central Athletics Club 0:48:40
13 202 Donald Shaw Male Central Athletics Club 0:49:07
14 59 Ralph Torr Male 0:49:12
15 36 Chris Third Male 0:49:19
16 15 Naomi Watt Female 0:49:27
17 214 Scott Gillen Male Edinburgh Athletics Club 0:49:32
18 296 Ian Stewart Male PH racing club 0:49:39
19 283 Louise Tyler Female Dunblane Runners 0:49:39
20 169 Catriona Kane Female Central Athletics Club 0:49:58
21 150 Mark McDonald Male Wee County Harriers 0:51:00
22 173 Morris roberts Male Strathearn Harriers 0:51:07
23 20 Andrew Short Male 0:51:09
24 192 STEPHEN SPARKE Male Ponteland Runners 0:51:35
25 196 Natasha Myles Female Strathearn Harriers Junior 0:51:39
26 231 Gordon Bland Male 0:51:43
27 144 Sarah Little Female Linlithgow Athletic Club 0:51:57
28 248 Mark Sreenan Male 0:51:57
29 48 Gerry Timoney Male Penicuik Harriers 0:51:58
30 19 Alison Berwick Female RTC Warriors 0:52:02
31 102 Graeme Diack Male 0:52:07
32 73 Robert Jones Male 0:52:29
33 24 Peter Hendrick Male 0:52:34
34 58 Louise Torr Female Central Athletics Club 0:53:24
35 308 Liam Turbett Male 0:53:31
36 168 Andrew Marmion Male Dunblane Runners 0:53:39
37 288 Evan Crane Male Motherwell AC 0:53:50
38 230 Keith Crane Male 0:53:52
39 179 Angus Armstrong Male 0:53:58
40 221 Steve Boulton Male 0:54:22
41 303 Gregor Love Male Glasgow Triathlon Club 0:54:31
42 3701 Jaap Kuiper Male 0:54:49
43 35 Ewan Addie Male 0:54:57
44 306 Malcolm Hammond Male PH racing club 0:55:00
45 3703 Keith Preston Male 0:55:02
46 29 Ross Anderson Male 0:55:07
47 156 Daniel Watkins Male Strathearn Harriers 0:55:21
48 110 Claire McArthur Female Hamilton Harriers 0:55:25
49 3 Diane White Female PERTH ROAD RUNNERS 0:55:32
50 195 Michael Aird Male 0:55:45
51 67 Natalia Liebnitz Female 0:56:02
52 139 David Norrie Male Fife Athletic Club 0:56:09
53 158 Lindsay Hammond Female Wee County Harriers 0:56:20
54 123 David Sherriff Male 0:56:22
55 304 Jonathan Redhead Male 0:56:25
56 273 Tom Widdows Male 0:56:27
57 270 Matthias Hennig Male 0:56:28
58 275 Andrew Ross Male 0:56:31
59 285 Niall Rennie Male 0:56:40
60 281 Cameron Scott Male Dunblane Runners 0:56:41
61 68 Mhairi Hill Female BELLAHOUSTON ROAD RUNNERS 0:56:48
62 157 Gary Hammond Male Wee County Harriers 0:56:49
63 250 Gavin Duff Male Wee County Harriers 0:57:02
64 55 Fisher Millard Male 0:57:02
65 291 Robert Silverwood Male 0:57:04
66 264 Ross Parker Male 0:57:05
67 210 Eddie Reynolds Male 0:57:17
68 235 Lisa Major Female 0:57:30
69 198 Diarmid Thomson Male 0:57:31
70 242 Claire Campbell-swan Female Falkirk Victoria Harriers 0:57:33
71 122 Dave Stubbs Male Dunblane Runners 0:57:34
72 149 Alison Murray Female carnegie Harriers 0:57:36
73 100 Lloyd Best Male Strathearn Harriers 0:57:39
74 79 Ronan McDermott Male Strathearn Harriers 0:57:43
75 121 Peter Harkness Male Lothian Running Club 0:57:59
76 63 Claire Gilchrist Female Ferranti AAC 0:58:05
77 219 Joel Stone Male 0:58:05
78 32 William Beavington Male 0:58:07
79 174 Jonathan Colley Male 0:58:12
80 74 Fiona Angus Female PERTH ROAD RUNNERS 0:58:15
81 215 Lauren Sadowski Female Wee County Harriers 0:58:23
82 148 Iain Manthorpe Male 0:58:37
83 228 Michelle Callaghan Female Springburn Harriers 0:58:42
84 243 Stephen Ballantyne Male 0:58:54
85 99 Karen Best Female Strathearn Harriers 0:58:55
86 162 Alan Henderson Male 0:59:02
87 129 Katy Denny Female Tiptree Road Runners 0:59:08
88 209 Troy Morgan Male 0:59:19
89 199 Luigi D'Angelo Male 0:59:25
90 301 Derek Scott Esson Male Falkirk Victoria Harriers 0:59:26
91 177 Lyndsay Brown Female West End Road Runners 0:59:27
92 21 Fraser Christie Male Airdrie Harriers 0:59:33
93 140 David Torgersen Male Strathearn Harriers 0:59:35
94 197 Peter Equi Male Wee County Harriers 0:59:38
95 3679 Fiona Nicholl Female Wee County Harriers 0:59:55
96 1 Kevin Jenkins Male 0:59:58
97 160 Adam Henderson Male 1:00:00
98 261 Harry Steane Male 1:00:10
99 3705 Rachel Gallagher Female Strathearn Harriers 1:00:11
100 44 Noel Acheson Male 1:00:14
101 307 Kirk Ritchie Male 1:00:30
102 130 john mitchell Male 1:00:36
103 178 Rowan Tweddle Female Dunblane Runners 1:00:39
104 184 Stephen Kane Male 1:00:48
105 269 Isobel McFarlane Female West End Road Runners 1:00:49
106 90 Elizabeth Rennie Female Lothian Running Club 1:00:58
107 132 Sarah Sutherland Female 1:01:00
108 229 Lesley Gault Female 1:01:02
109 232 Jon Eriksen Male 1:01:25
110 176 Martin Gower Male Falkirk Victoria Harriers 1:01:30
111 191 Sarah Bailie Female Wee County Harriers 1:01:34
112 26 Andre Gilburn Male Wee County Harriers 1:01:55
113 267 Stephen Jeffrey Male 1:01:55
114 276 Andy Davies Male Dunblane Runners 1:01:59
115 189 kenneth weir Male 1:02:03
116 258 Graham Robertson Male Dundee Road Runners 1:02:35
117 216 Robyn Mckerracher Female CENTRAL AC 1:03:03
118 175 sandy eaglesham Male Cambuslang Harriers 1:03:07
119 217 Paul Anderson Male 1:03:11
120 166 Ada Stewart Female Kirkintilloch Olympians 1:03:20
121 310 Kate Weldon Female 1:03:22
122 3702 Cameron Lonsdale Male 1:03:30
123 17 Alan Kennedy Male 1:03:37
124 171 Alistair Greig Male 1:03:38
125 294 Michelle Kennedy Female 1:03:38
126 254 Christina Irvine Female 1:03:40
127 49 Elaine Timoney Female Penicuik Harriers 1:03:42
128 290 David Pease Male Falkland Trail Runners 1:03:49
129 8 Windy Wilson Male Five Star Run Club 1:03:52
130 3676 Liam Paterson Male 1:03:57
131 305 Ross Fenwick Male 1:03:58
132 106 Dan Maltby Male 1:04:01
133 164 carly speirs Female 1:04:07
134 286 Stephen Oliver Male RTC Warriors 1:04:13
135 253 Callum Lord Male 1:04:16
136 84 Kit Mitchell Male 1:04:36
137 227 Krista Tench Female 1:04:48
138 145 Janis Wilson Female 1:04:49
139 14 Lauren Chedburn Female 1:05:01
140 222 Sandy Fraser Male 1:05:10
141 116 Elizabeth Milne Female Forfar Road Runners 1:05:20
142 143 Kevin Godfrey Male Lothian Running Club 1:05:21
143 265 Jane Exton Female 1:05:42
144 187 Camellia Snedden Female 1:05:44
145 279 Mark Stuart Male Pathetic Athletic 1:05:46
146 280 Paul Hunter Male 1:05:46
147 147 Katy Ryan Female Wee County Harriers 1:06:03
148 3682 Laura Anderson Female 1:06:05
149 72 David Jones Male 1:06:19
150 120 Janette Stewart Female Dunblane Runners 1:06:20
151 10 Jane Hamilton Female 1:06:22
152 108 Ali Stewart Female Linlithgow athletics 1:06:22
153 200 linda lucey Female 1:06:25
154 289 Sue Whisler Female Strathearn Harriers 1:06:37
155 302 Michael Devlin Male 1:06:50
156 3680 Louise Paul Female 1:06:56
157 244 Julie Mclean Female Dunblane Runners 1:06:58
158 295 Gerard Chouet Male Strathearn Harriers 1:07:12
159 151 Jennifer Ure Female 1:07:15
160 37 Derek Millar Male Jogscotland 1:07:18
161 3684 Mila Groot Female 1:07:23
162 115 Ronald Milne Male Forfar Road Runners 1:07:35
163 71 Joe Chambers Male Springburn Harriers 1:07:38
164 257 Sheila King Female Five Star Active 1:07:40
165 3681 David De Angelis Male 1:07:56
166 94 Katie - Louise Draffen Female Five Star Active 1:08:06
167 238 Charles Stuart Male 1:08:17
168 299 Allan Rennie Male 1:08:21
169 172 Sybil Greig Female Central Athletics Club 1:08:24
170 186 Stephan Dalchow Male 1:08:28
171 213 Bryan Dando Male 1:08:29
172 167 Catherine Colvin Female Dunblane Runners 1:08:59
173 190 Jessica Farmer Female Pitreavie AAC 1:09:02
174 104 Lauren Addis Female Dunblane Runners 1:09:05
175 165 Annie Walker Female Five Star Run Club 1:09:12
176 3704 David Lonsdale Male 1:10:05
177 47 Ian Fisher Male 1:10:08
178 56 Jan Boyd Female 1:10:13
179 69 Al Fowler Male N/A 1:10:19
180 111 Lynsey Whyte Female Cairngorm Runners 1:10:20
181 208 Michael O'Kane Male 1:10:24
182 45 David Faunce Smith Male 1:10:24
183 284 Margaret Leishman Female 1:10:52
184 256 David Tench Male 1:10:53
185 300 Keith Temple Male 1:10:54
186 188 Ryan Sneddon Male 1:11:01
187 82 Hazel Hogg Female 1:11:16
188 194 Katy Turnbull Female Strathearn Harriers 1:11:28
189 203 Malcolm Hector Male 1:11:41
190 239 Charlene Grant Female 1:12:02
191 117 Kerri Hutchison Female Wee County Harriers 1:12:15
192 212 Carol Young Female EK Fitness 1:12:22
193 223 Yvonne Robertson Female 1:12:25
194 309 Megan Donald Female 1:12:51
195 146 Laura Sneddon Female 1:13:04
196 266 Lauren Wilson Female 1:13:11
197 126 Gillian Taylor Female Five Star Run Club 1:13:17
198 204 Scott Crichton Male 1:13:35
199 233 Simon Wells Male BELLAHOUSTON ROAD RUNNERS 1:13:38
200 236 Laura Barr Female 1:13:38
201 211 Jane Binnie Female Wee County Harriers 1:13:45
202 66 Scott Liebnitz Male 1:13:46
203 61 Carol Gordon Female 1:13:47
204 260 Nicola Kriz Female 1:13:49
205 53 Roslyn Piraino Female 1:13:51
206 76 Lynn Hogg Female Central Athletics Club 1:14:00
207 98 Julie Malcolmson Female 1:14:01
208 249 Paul Anderson Male 1:14:06
209 60 Andy Gordon Male 1:14:08
210 182 Evelyn Ferguson Female 1:14:39
211 183 Douglas Smith Male 1:16:06
212 124 Iain Blackley Male 1:16:16
213 75 Laura Powell Female Wee County Harriers 1:16:31
214 91 Louise Brown Female 1:16:55
215 282 JENNIFER WAN Female Wee County Harriers 1:17:02
216 86 Claire McDonald Female 1:17:05
217 13 Emma Byrne Female Dunblane Runners 1:17:09
218 141 Amber Watters Female 1:17:16
219 142 Stuart Watters Male 1:17:16
220 12 Jenni Brodie Female EDINBURGH RUNNING NETWORK 1:17:20
221 292 Kirstie Ryder Female Wee County Harriers 1:17:23
222 297 Louise Macdonald Female Wee County Harriers 1:17:30
223 6 Mark Gormley Male Stornoway Running & Athletics Club 1:17:38
224 163 Debbie Ba-Maung Female 1:17:43
225 263 Sandra Doris Female 1:18:24
226 128 Kirsty Paterson Female 1:19:12
227 89 Fiona Nethercote Female PERTH ROAD RUNNERS 1:19:20
228 105 Fiona Peat Female Springburn Harriers 1:19:38
229 93 Judy Welch Female 1:19:45
230 3677 Kenny Train Male PORTOBELLO RUNNING CLUB 1:20:19
231 131 Maggie Trusdale Female None 1:21:00
232 42 Scott Hume Male PORTOBELLO RUNNING CLUB 1:21:07
233 224 Lisa Scott Female 1:21:09
234 272 Brian Cowan Male Pitreavie AAC 1:21:36
235 134 Jennifer Kemp Female 1:21:59
236 274 Gillian McIntyre Female 1:21:59
237 293 Shindy Kalsi Female 1:22:18
238 278 Elin Vagle Female 1:22:46
239 277 Marion Walker Female 1:22:47
240 185 Christine Lee Female Jog Scotland Run with Fran 1:23:21
241 161 Elaine Robson Female HARMENY AC 1:23:46
242 259 Hannah Waller Female Drighlington Dynamos Running Club 1:24:33
243 28 Alison Iles Female 1:24:34
244 88 Karyn McGhee Female 1:24:40
245 247 Eleanor Morrison Female 1:24:49
246 252 Alison Blair Female 1:25:32
247 135 Emma Mackie Female 1:25:36
248 9 Lynda Skye Female 1:25:37
249 136 Vikki Gregory Female 1:25:48
250 137 Michelle Whittle Female 1:25:49
251 255 jackie boyd Female 1:27:56
252 271 Janet Glendinning Female 1:28:28
253 87 Karen Swan Female 1:28:49
254 225 Lesley McGuire Female 1:29:27
255 3678 Jenny Shilton Female PERTH ROAD RUNNERS 1:29:50
256 237 Dawn McIntosh Female Wee County Harriers 1:29:58
257 4 Shona McCormack Female 1:34:38
258 43 June Ferrier Female 1:36:00
259 206 Yvonne Byrne Female 1:40:16